Jaki aparat, Lustrzankę wybrać przy niskim budżecie ?

 

Niski Budżet ? Lustrzanka na Twoje możliwości! od 1700 zł do 2800 zł

Zacznę od tego skąd wziął mi się ten pomysł napisania tego poradnika. Otóż zostałem zmuszony! 🙂 Często zadawane pytania przez znajomych, ludzi którzy przychodzą do studia – a co jako fotograf mógłbym doradzić, jaki sprzęt najlepiej wybrać, bo przecież ja będę wiedział najlepiej.

Rynek jest przepełniony i nasycony różnymi modelami. Zawsze odpowiadam w takim przypadku, że wybór aparatu jest jak wybór komputera. Do czego będziecie używać komputera. Przeglądania stron internetowych, obróbki zdjęć, czy gier. To samo jest z aparatem, jakie zdjęcia chcecie nim robić i jaki budżet chcecie na to przeznaczyć.

Przy takich rozmowach zawsze świta mi jeden cytat:

To nie aparat robi zdjęcia tylko Ty. – Całkowita prawda!.

W takim razie po co fotografowi lepszy sprzęt ?

Sprzęt profesjonalny oprócz ceny różni się tym, że mniej błędów popełnia- autofokus rzadziej przestrzeli, ISO możemy podciągnąć w górę bez straty na obrazie, w trudniejszych warunkach można pracować, mówię tutaj o deszczu, kurzu, błocie, te korpusy są uszczelniane. I przede wszystkim są to pełno klatkowce z matrycą FF, które różnią się od matryc APS-C (czyli niepełna klatka) głównie zastosowanym przetwornikiem. W efekcie różnica będzie przy osiągnięciu głębi ostrości na co przypada cała plastyka obrazu, aczkolwiek na to zdecydowany wpływ ma zastosowanie obiektywu. Oczywiście jest jeszcze sporo różnic ale na ten temat przydałby się osobny artykuł. Dla przeciętnego Kowalskiego istotą jest różnica cenowa, która liczona jest w tysiącach złotych.
Sam zaczynałem od używania aparatu Canona 50D z matrycą APS-C, którego zresztą mam do dziś. Nim też zrobiłem swoje pierwsze zdjęcia reklamowe. Dlatego pamiętajcie, że to wy robicie zdjęcia, nie aparat. Sami jesteście kreatorami fotografii, czasami po prostu trzeba bardziej się postarać i więcej wysiłku włożyć w zdjęcie.

Przejdźmy do konkretów.

Zależy mi żebyście określili jakiego typu zdjęcia chcecie robić, to pozwoli wam zdecydować jaki sprzęt potrzebujecie na początek. Będziecie może fotografować piękno Gór, krajobrazy, zależy wam na portretach swoich pociech, czy lubujecie się w fotografii robaczków czyli w fotografii makro, a może fascynujecie się sportem lub fotografią przyrodniczą gdzie trzeba coś przybliżyć z dużej odległości ?

To własnie będą nasze kategorie: Krajobraz, Portret, Makro, Sport, dodatkowo zestaw Uniwersalny oraz znakomite połączenie zestawu do Portretu i Krajobrazu.

Za jakim sprzętem powinnyśmy się rozglądać ?

– Fotografia Krajobrazu

Tego rodzaju fotografii sam aparat “nie jest aż tak istotny” ponieważ stosuje się często długie czasy naświetlania i dodatkowe filtry, nie liczą się choćby zdjęcia seryjne. Tutaj liczy się Twoje pole widzenie czyli będziemy rozglądać się głownie za obiektywem Szerokokątnym.

Aparat: Canon EOS 1200D, cena: 1249 zł
Obiektyw: Canon EF-S 10-18mm f/4,5-5,6 IS STM cena: 969 zł
Cena zestawu: 2218 zł

Krajobraz EOS-1200D EF-S 10-18mm

– Fotografia Portretowa

Najbardziej istotna rzecz dla mnie w fotografii portretowej to mała głębia ostrości oraz naturalna perspektywa i pole widzenia zbliżone do tego jak spogląda człowiek. Oczywiście przy matrycach APS-C występuje mnożnik, który lekko zwiększa ogniskową, co nie zmienia faktu budżetu jakim dysponujemy 🙂

Aparat: Canon EOS 1200D, cena: 1249 zł
Obiektyw: Canon EF 50mm f/1,8 STM cena: 479 zł
Cena zestawu: 1728 zł

Portret EOS-1200D EF 50mm_f1.8 STM

– Fotografia Makro

Przy fotografii makro również jest istotna bardzo mała głębia ostrości oraz mała odległość ostrzenia co pozwoli bardzo zbliżyć się do obiektu fotografowanego. Niestety obiektywy dedykowane do zdjęć makro są bardzo drogie. Tutaj sugerowałbym dokupienie pierścieni pośrednich. Na sam początek przygody z makro będziecie szczęśliwi!

Aparat: Canon EOS 1200D, cena: 1249 zł
Obiektyw: Canon EF 50mm f/1,8 STM cena: 479 zł
Dodatek: Phottix pierścienie pośrednie (Canon) cena: 499 zł
Cena zestawu: 2227 zł

Portret + Makro EOS-1200D EF 50mm Phottix pierścienie pośrednie

– Fotografia Sportowa / Przyrodnicza

Przede wszystkim do takich zdjęć będzie się liczyć duża ogniskowa. Żeby z jak największej odległości możliwie przybliżyć obiekt oraz w sporcie często używa się szybkiego autofokusa do śledzenia obiektu jak i zdjęć seryjnych.

Aparat: Pentax K-50, cena: 1845 zł
Obiektyw: Pentax SMC DAL 50-200mm f/4-5,6 ED cena: 499 zł
Cena zestawu: 2344 zł

SportowaPentax K-50 Pentax SMC DAL 50-200mm

– Zestaw Uniwersalny

Oczywiście w uniwersalności muszą istnieć kompromisy. Jeżeli sam nie wiesz do końca co będziesz fotografował, na jakiej dziedzinie się skupisz i czy w ogóle będzie się to podobało. Ten zestaw jest zdecydowanie na Twoje oczekiwania zrobisz nim praktycznie wszystko. Od szerokiego kadru po olbrzymie zbliżenie.

Aparat: Canon EOS 1200D, cena: 1249 zł
Obiektyw: Tamron 18-270mm f/3,5-6,3 Di II VC PZD cena: 1579 zł
Cena zestawu: 2828 zł

Uniwersalny EOS-1200D Tamron 18-270mm

– Zestaw dla Portretu i Krajobrazu

Bardzo dobre połączenie wymagań co do jakości i oczekiwań od sprzętu. Jeżeli nie interesuję Cię tylko fotografia przyrodnicza, sportowa ten kompromis zdecydowanie spełni Twoje oczekiwania. To byłby zdecydowanie mój wybór, gdybym nie zajmował się fotografią zawodowo.

Aparat: Canon EOS 1200D, cena: 1249 zł
Obiektyw: Tamron 17-50mm f/2,8 Di II XR LD cena: 1349 zł
Cena zestawu: 2598 zł

Portret + Krajobraz EOS-1200D tamron_17-50

Tak to mniej więcej wygląda przy wyborze sprzętu i też w tym miejscu pojawia się pytanie: ale ja chcę robić kilka rzeczy ? Prawda jest niestety taka, że potrzebujesz kilka obiektywów. Bo każdy służy czemuś innemu.

Fotografię sprzętu oraz wycenę przygotowałem na podstawie cen sklepowych na dzień 31.07.2016 z www.fotoplus.pl

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania napisz do mnie w miarę możliwości będę odpisywał.

Gdybyś miał ochotę na więcej artykułów o danej tematyce, pyknij to w komentarzu pod artykułem! 🙂

Życzę wszystkim udanych kadrów!

About Author
micuda
Your Comments

Leave a Comment

Name*
Email*
Website